ساماندهی مبادله در بازارچه‌های غیررسمی موقت مرزی

[ad_1]

دبیر هیات دولت در یادداشتی نوشت: یکی از تصمیماتی که در جلسات هفته گذشته هیات وزیران به تصویب رسید ساماندهی مبادلات مرزی بود.

به گزارش ایسنا، یادداشت محسن حاجی میرزایی به شرح زیر است:

یکی از تصمیماتی که در جلسات  هفته گذشته هیات وزیران به تصویب رسید ساماندهی مبادلات مرزی بود. از سالهای دور بخشی از معیشت مرزنشینان از طریق کولبری تامین می شد. کالای خارجی به مرزهای جنوبی کشور می رسید و از طریق انتقال به عراق مجددا از مسیر مرزهای غیر رسمی در غرب و شرق کشور و به وسیله کوله بران به کشور وارد می شد. این انتقال ها در استانهای آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه و سیستان و بلوچستان از مسیر مرزهای غیر رسمی و معابر دشوار و با مشقت فراوان به وسیله کوله بران و بدون طی تشریفات گمرکی و کنترل های قانونی به کشور وارد می شد. این روش علاوه بر اینکه برای اقتصاد کشور مسائلی را پدید می آورد، آمار قاچاق را افزایش می داد، رنج و مشقت مرزنشینان را موجب می شد بلکه مایه وهن کشور بوده و اخیرا نیز با واکنش شبکه های اجتماعی در فضای مجازی روبرو شده بود و نوعی تقاضا و همدلی اجتماعی برای ساماندهی مبادلات مرزی را در سطح جامعه به وجود آورده بود.


در این جلسات هیات وزیران با احداث بازارچه های مرزی جدید و هدایت معبر ها به سمت مرزهای رسمی و تحت پوشش نهادهای قانونی و به ویژه گمرک با تخفیف عوارض ورود برای هریک از مرزنشینانی که در استانهای آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه حداقل سه سال در فاصله حداکثر ۲۰ کیلومتر و در استان سیستان و بلوچستان حداکثر ۵۰ کیلومتر از نقطه صفر مرزی اقامت داشته اند موافقت کرد بر اساس این تصمیم هر یک از مرزنشینان واجد شرایط  هر ماه پانصد هزار تومان از تخفیف عوارض قانونی واردات معاف می شوند. با این تصمیم علاوه بر اینکه از این پس این کالاها به طور رسمی و تحت نظارت به کشور وارد می شود بلکه امکان خوبی را نیزدر اختیار مرزنشینان قرار می دهد که بدون تحمل کولبری و به وسیله انتقال کالا در حد مجاز ماهانه از مسیر اصلی و مرز قانونی معیشت خود را سامان دهند. و به این وسیله میزان قابل اعتنائی از آمار قاچاق کشور کاسته شود.


 این تخفیف مالیاتی در هر سال معادل ۹۰۰ میلیارد تومان تخفیف را به صورت تخصیص عادلانه یارانه به مرزنشینان اختصاص می دهد و تحول مثبتی را در معیشت آنان موجب می شود. نظارت کارآمد بر اجرای این مصوبه و جلوگیری قاطع اژ شکل گیری مجدد معابر غیر رسمی، دستیابی به اهداف این مصوبه را تضمین می کند.

انتهای پیام

[ad_2]
سایت منبع

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedIn

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*