سلامت، امنیت و احترام حجاج از شروط اصلی ایران است

[ad_1]

خبرنگار مهر، علی اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در حاشیه دیدار با جوناس برینگ لیسبرگ معاون وزیر امور خارجه دانمارک در جمع خبرنگاران افزود: دیدار خوبی بود و رابطه ما نیز بسیار قدیمی و مثبت است و در بین کشورهای اروپایی مواضع دانمارک نسبتا خوب است و نگاه آنها به منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا بسیار مایل به تبادلات اطلاعات و همکاری با ایران است و در بیشتر موارد اشتراک دیدگاه داشته و داریم.

او افزود: طرف مقابل هم بر حفظ تمامیت ارضی کشورهای منطقه به خصوص یمن، سوریه و عراق و همچنین حل و فصل سیاسی بحران های منطقه تاکید داشت.

ولایتی در ادامه از سفر وزیر خارجه دانمارک در نوامبر آینده به ایران خبر داد و افزود: این رفت و آمد ها نشانه خوبی از توسعه روابط میان دو کشور است.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر از طرف عربستان نسبت به حجاج ایرانی تخطی صورت گیرد واکنش ایران چه خواهد بود؟ افزود: ما بسیار امیدواریم و از این موضوع قویا دفاع میکنیم که حجاج ما در امنیت کامل بوده و احترام آنها محفوظ باشد تا بتوانند اعمال خود را محترمانه و بدون هر گونه فشاری انجام دهند.

او ادامه داد: بدون تردید در توافق صورت گرفته بین ایران و عربستان سلامت، امنیت و احترامات حجاج ما جزو شروط اصلی ما بوده است. این وظیفه سنگین اسلامی حکومتی است که تولیت حرمین شریفین را بر عهده دارد.

ولایتی با تاکید بر اینکه حفظ امنیت حرمین شریفین و حجاج جزو وظایف اصلی عربستان است، خاطرنشان کرد: تا جایی که من اطلاع دارم، تا به حال مشکلی پیش نیامده است.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: ایران نشان داده که نسبت به مساله امنیت حجاج خود خیلی حساس است و امیدواریم که عربستان سعودی هم نسبت به مسئولیت هایی که دارد حساس تر باشد و در رابطه با سیاست هایی که اتخاذ می کند به خصوص در مورد برخی دخالت هایی که در بعضی کشورهای عربی مثل یمن می کند، بازنگری کند.

ولایتی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه جامعه جهانی در مساله بحران یمن به خودش بیاید، افزود: در مصائبی که مردم یمن دارند، محاصره هستند و دچار کمبود دارویی و غذایی و تحت بمباران شبانه روزی عربستان سعودی بدون هیچ دلیل قانع کننده ای قرار دارند، متاسفانه سازمان های بین المللی به وظایف خود در این زمینه عمل نمی کنند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: عربستان نمی تواند تا ابد به این روش ادامه دهد. مطمئن هستیم که مقاومت مردم یمن نتیجه خواهد داد.

[ad_2]
source_link

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedIn

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*