قدرت نظامی به تنهایی نمی‌تواند اقتدار بین المللی ایجاد کند

[ad_1]

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران، بهروز کمالوندی در آئین روز کارمند در محل این سازمان اظهار داشت: ناچاریم یک سری اطلاعات محرمانه را هم برای رفع سوء تفاهمات رسانه ای ارائه کنیم.

ایشان تاکید کرد: به نظر می‌رسد شیوع این ابهامات کاری ناجوانمردانه و در مسیر اهداف دشمن است؛ چیزی که دشمن می‌خواهد این است که از همین مطالب غلط برخی رسانه ها استفاده کند و در فضای بین المللی بیاید و ورود شرکت های بین المللی را به کشور به تعویق بیندازد. اینها در جهت خدمت به کشور نیست.

کمالوندی افزود: انشاءلله در روزهای آینده گزارشی از پیشرفت‌ها و تحولات و عملکرد سال ۱۳۹۵ ارائه خواهیم داد و این حتما مردم را خوشحال می‌کند.

ایشان همچنین با بیان این که اعتلای جمهوری اسلامی ایران باید به گسترش عدل در سراسر جهان کمک کند افزود: ۳۷ سال انقلاب اسلامی ایران به دنبال این است که اهدافی را محقق کند که عمدتا در راستای اعتلای جمهوری اسلامی ایران است؛ این اعتلاء در جهت اقتدار باید به گسترش عدل در سراسر جهان کمک کند و این وظیفه ما شیعیان است.

معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی افزود: این مهم مستلزم جمع‌آوری اسبابی است که اصطلاحا در علم روابط بین‌الملل به آن منابع قدرت و اقتدار گفته می‌شود و در نگاه کلاسیک و استراتژیک است که بیشتر بها را به قدرت نظامی می‌دهند. در حالیکه امروز صرف قدرت نظامی به تنهایی نمی‌تواند اقتدار بین المللی ایجاد کند؛ به همین دلیل در حوزه‌های دیگر از جمله تصویرسازی نیز می‌بایست تلاش زیادی شود؛ تصویری از کشور ساخته شود که مطابق واقعیت باشد؛ در واقع تلاش دشمن در جهت ارایه تصویری مخدوش از کشور است.

ایشان افزود: دشمنان می‌خواهند ایران هراسی کنند و با این کار جلوی رشد اقتصادی کشورمان را بگیرند؛ این در حالی است که کشوری که قدرت نظامی داشته باشد و اقتصاد خوبی نداشته باشد نیز نمی‌تواند موفق باشد و یکی از موضوعات مهم همین بحث اقتصاد است.

کمالوندی ادامه داد: می‌دانیم کشور به لحاظ اقتصادی مشکلات بسیاری دارد؛ اگر چه در مقایسه با مسیری که کشورهای قدرتمند دنیا رفته‌اند این مشکلات از جنس مشکلاتی است که قابل حل است به شرطی که برای آنها برنامه داشته باشیم.

برجام قدمی بود برای به حداقل رساندن مشکلات اقتصادی

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران اضافه کرد: در کشور ظرفیت و استعداد بالایی برای رشد اقتصادی وجود دارد که مردم در آن احساس آرامش کنند، مهم‌ترین ویژگی آن این است که درانزوا بوده و در این راستا برجام قدمی بود برای به حداقل رساندن مشکلات اقتصادی؛ اینکه موفق است یا نه از نظر سیاسی هر کس می تواند متفاوت صحبت کند. در مجموع قرار است کشور شرایط نسبتا آرامی پیدا کند. مبادلات تجاری اش با وجود برخی مشکلات به راحتی انجام شود، بخشی از مشکلات حل شود و به سمت مسیری برود و فضایی ایجاد شود تا شرکت‌های بزرگ بتوانند وارد فعالیت های اقتصادی شوند. هدف برجام این بود که موانع اقتصادی برداشته شود.

ایشان تاکید کرد: ایران هراسی می‌تواند این فضا را ایجاد کند که نتوانیم از میوه‌های رفع تحریم استفاده کنیم. به همین دلیل است که دشمنان تلاش‌های خود را انجام می‌دهند که با طرح موضوعاتی از قبیل تروریسم، حقوق بشر، مسائل منطقه و دسترسی به سایت های نظامی و… و. به ایران هراسی دامن بزنند.

کمالوندی با اشاره به اینکه اگر در داخل کشور صداهایی به حرکت ایران هراسی کمک کند به نظرم اگر نگوییم خیانت، قطعا در جهت خدمت هم نیست، افزود: این رویکرد، بازی کردن در زمین دشمن و دیگران است. چرا؟ چون استکبار تلاش می‌کند با ایران هراسی و ایجاد ابهام، جوی ایجاد کند که سرمایه گذاران بالقوه وارد حوزه اقتصادی کشورمان نشوند. لذا این نکته ای بسیار مهم است که اخبار و اطلاعات ارائه شده مبتنی بر واقعیت باشد.

غنی سازی در مسیر خود قرار گرفته و ادامه پیدا کرده است

سخنگوی سازمان در بخش دیگری از سخنانش افزود: در یک نگاه اگر ببینیم، در وضعیت فعلی مهم‌ترین موضوع برای ما در مذاکرات غنی‌سازی بود. بحمدالله غنی سازی در مسیر خود قرار گرفته و ادامه پیدا کرده است. ما ۱۱ تن مواد غنی شده داشتیم و توانستیم با تبادل آنها مقادیر زیادی مواد خام وارد کشور کنیم که این کار استراتژیک مهمی است. آیا این ظرفیت در کشور هست که بتواند این مواد را تولید کند؟ اگر به جای ۱۱ تن، ۳۰ یا ۵۰ یا ۱۰۰ تن می‌داشتیم چه تغییری در صنعت هسته ای ایجاد می‌شد؟

ایشان افزود: یک تغییر البته در صحنه سیاسی می‌توانست ایجاد کند و آن این بود که طرف مقابل نگران باشد از اینکه شما بر اساس محاسبه آنها مواد لازم برای تولید سلاح هسته‌ای داشته باشید. در صورتی که قرار بود این نگرانی آنها رفع شده و از سویی غنی‌سازی نیز حفظ شود.

کمالوندی در ادامه سخنانش با اشاره به مقاله های اخیر دیوید آلبرایت در سایت isis، با موضوعات مختلف با هدف محروم ساختن ایران از حق غنی سازی، افزود: در این مقاله ها آمده است که اگر نتوانسته ایم ایران را از داشتن غنی سازی منع کنیم؛ کشورهای منطقه را تحریک کنیم تا آنها بگویند هر چه که به ایران داده‌اید ما هم می خواهیم تا این زمینه در صحنه بین المللی فراهم شود که ایران از این حق محروم شود.

ایشان ادامه داد: این نیست که اینها هدف خود را فراموش کردند که غنی‌سازی در کشور ما نباشد؛ اگر آنها نتوانستند این حق را از ما بگیرند دلیل بر نخواستن آنها نیست بلکه به دلیل وضعیت خوبی است که کشور در آن قرار دارد، لذا نتوانستند آمال خود را محقق سازند. البته نکته مهم این است که دستاوردهای تکنولوژی و فناوری را از طریق کار سیاسی حفظ کنیم.

کمالوندی تصریح کرد: اعتقاد من این است که در هسته ای مسیر درستی رفتیم و این راه، راهی است که ما را به مقصد می‌رساند اما مواجه هستیم با اینکه عده‌ای غیر از این می‌گویند. مهم این است که در داخل صنعت با اعتقاد به اینکه مسیر درستی رفتیم بتوانیم کار را ادامه دهیم. در این زمینه لازم است فضای بین‌المللی را باز کنیم که بتوانیم به مواد اولیه دسترسی داشته باشیم. اگر این طور نباشد ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار سانتریفیوژ پیشرفته هم نصب کرده باشیم به نتیجه مطلوب نمی رسیم؛ درست مثل ماشینی خواهند بود که بنزین ندارد.

معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی ایران ادامه داد: ما کشوری نیستیم که به لحاظ منابع اورانیوم غنی باشیم. تمام این موادی که در طول سالها تولید کرده‌ایم به اندازه یکی از این محموله‌هایی نبوده که وارد کشور کرده‌ایم. سرمایه‌گذاری اصلی دشمنان ما روی اشتباهات ماست نه کارهای خودشان.

ایشان همچنین با اشاره به نقل قول رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: ان شاء الله بتوانیم از گردنه ترامپیسم عبور کنیم همانگونه که تاکنون از بحران های مختلف عبور کرده‌ایم. امیدواریم کشور در جایگاهی قرار بگیرد که جزء ۸۷ کشور بازیگر اصلی در دنیا باشیم. این دور از انتظار نیست و شدنی است. این موضوع باید باور تک تک افراد جامعه باشد و مسؤولین باید برای این موضوع برنامه‌ریزی کنند.

کمالوندی با تاکید بر این مساله که دولت برآمده از مردم است افزود: در دنیا کمتر دولت و مردمی پاک همچون دولت و مردم کشور ما وجود دارد.

ایشان خاطرنشان کرد: دولتمردان ما و حتی دولت‌های دوره های مختلف دولت های پاکی بوده و هستند و صرف نظر از مواردی انگشت شمار اگر مقایسه کنیم با بسیاری از دولت‌های سراسر دنیا که آلوده به فساد هستند و فساد برایشان عادی شده، دولت ما برآمده از مردم است و برای مردم کار کرده و برایشان ایجاد امید می‌کند.

کمالوندی در عین حال با یادآوری آیه شریفه «ان تنصروا الله ینصرکم و یثبت اقدامکم» تاکید کرد: مادامی که در مسیر الهی حرکت کرده و با خداوند عهد و پیمان بسته‌ایم برای پیروزی بیمه الهی داریم.

[ad_2]
source_link

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedIn

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*