استرالیا در خروج از برجام آمریکا را همراهی نمی کند

[ad_1]

خبرنگار مهر، گرت ایوانز، وزیر امور خارجه اسبق استرالیا در نشستی در شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به روابط ۵۰ ساله ایران و استرالیا اظهار داشت: برخی از کشورها مانند کانادا و آمریکا در طول تاریخ در مقاطعی روابط خود را با ایران قطع کرده اند، استرالیا همواره با ایران روابطی قوی داشته است.

ایشان در ادامه با بیان اینکه اختلاف نظرهایی هم در خصوص برخی از مسائل دوجانبه، منطقه ای و بین المللی بین ایران و استرالیا وجود دارد، افزود: استرالیا ایران را نیرویی در برقراری صلح و ثبات در منطقه می داند.

وزیر امور خارجه اسبق استرالیا با اشاره به تلاش های خود در زمان بحران هسته ای ایران برای حل این مشکل عنوان کرد: من در آن مقطع همواره به آمریکایی می گفتم که باید به حرف ایرانی ها گوش کنند.

ایوانز ادامه داد: در استرالیا محافظه کاران خیلی حامی برجام هستند. ما روابط اتحاد گونه ای با ایالات متحده داریم، اما اگر آمریکا بخواهد برجام را پاره کند استرالیا به هیچ عنوان با این کشور همراهی نخواهد کرد.

ایشان با تاکید بر اینکه استرالیا سیاست های خود را بر اساس منافع ملی خود تنظیم می کند و با سیاست های هیچ کشوری کاری ندارد، تصریح کرد: استرالیا با قضاوتی مستقل از دیگر کشورها قویا از برجام حمایت می کند و با سیاست های دولت آمریکا و نیکی هیلی موافق نیست. برجام باید باقی بماند و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز بارها پایبندی ایران به برجام را تاکنون تایید کرده است.

وزیر خارجه اسبق استرالیا با اشاره به اینکه برجام موثر بوده و در حل مشکل هسته ای و رفع نگرانی های بین المللی از برنامه های هسته ایران تاثیرگذار بوده است، اظهار داشت: البته مسائلی چون مسائل منطقه ای، عراق، سوریه، حماس و حزب الله نیز وجود دارد.

ایوانز تاکید کرد که با وجود فشارهای واشنگتن استرالیا به حمایت خود از توافق هسته ای ایران ادامه خواهد داد.

ایشان با بیان اینکه بانک های استرالیایی در خصوص معامله با ایران محتاط هستند، افزود: در برجام آمده است که باید تحریم ها لغو شود، اما این امکان به صورت کامل برقرار نشده و ما در تلاش هستیم تا این مشکلات رفع شود و بانک های استرالیایی باید در معامله با ایران فعال تر باشند.

وزیر خارجه اسبق استرالیا با اشاره به مهاجرت غیرقانونی برخی از اتباع ایرانی به این کشور از ایران درخواست کرد که با اتخاذ سیاست های مناسب، برای حل این مشکل با استرالیا همکاری کند.

ایوانز با تاکید بر اینکه استرالیا طرفدار ترامپ نیست، اظهار داشت: ما نگران سیاست های ترامپ هستیم و از نظر استرالیا هیچ دلیل مشروعی برای پاره کردن برجام وجود ندارد. رفتار آمریکا در خصوص موضوعات مختلف بسیار عجیب است و ما موافق سیاست های این کشور نیستیم و باید آمریکا را متقاعد کنیم در مسیر عقلانیت قرار بگیرد.

این دیپلمات استرالیایی همچنین در خصوص روابط اقتصادی ایران و استرالیا به ظرفیت های موجود برای همکاری اشاره کرد و افزود: ایران ظرفیت خوبی در بخش معدن دارد اما فناوری لازم در زمینه استخراج این منابع را ندارد و ما می توانیم در این زمینه با ایران همکاری خوبی داشته باشیم. همچنین ایران با کمبود آب مواجه است و ما در حوزه مدیریت منابع آب و مبارزه با قطعی تخصص داریم و میتوانیم به ایرانن کمک کنیم.

[ad_2]
source_link

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedIn

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*