اردوغان به تهران می آید/ سفری برای تعیین نقشه راه ترکیه

[ad_1]

خبرنگار مهر، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه، به منظور دیدار دوجانبه و برگزاری نشست راهبردی فردا چهارشنبه به تهران می آید.

او در نشست خبری در آنکارا درباره اهداف و محور مذاکراتش در تهران افزود: «سفرم به ایران در راستای مشارکت در نشست شورای مشترک استراتژیک انجام می‌شود و همه‌پرسی اقلیم در شمال عراق در رأس دستور کار و رایزنی‌های من با حسن روحانی، رئیس‌جمهور و همچنین رهبر ایران قرار خواهد گرفت».

رئیس‌جمهور ترکیه افزود: بعد از این سفر، نقشه راه برای مرحله بعدی برای ترکیه مشخص خواهد شد. این کشور در حال تماس دائم با کشورهای منطقه به‌ویژه درباره همه‌پرسی جدایی اقلیم کردستان عراق است. اردوغان فردا  12مهرماه به تهران سفر می کند.

بنابراین گزارش، ژنرال «خلوصی آکار» رئیس ستاد ارتش ترکیه هم دیروز وارد کشورمان شد و مورد استقبال سرلشکر باقری قرار گرفت. در این سفر تعدادی از مقامات عالی رتبه نظامی ترکیه، ارتشبد خلوصی آکار را همراهی می‌کنند و این سفر از ابعاد مختلف حائز اهمیت است. بررسی ابعاد و زمینه‌های همکاری دفاعی و نظامی بین دو کشور و همچنین افزود‌وگو درباره مهمترین مسائل منطقه، محورهای افزود وگوی دو مقام نظامی ایران و ترکیه عنوان شده است. موضوع همه پرسی اقلیم کردستان عراق از موضوعات دیگر این افزود‌وگوها بوده است.

رییس جمهور در دیدار با ژنرال «خلوصی آکار» با بیان اینکه ایران و ترکیه به عنوان دو کشور مسلمان و ریشه دار در منطقه، با تهدیدات مشترک منطقه‌ای از جمله تروریسم، ناامنی و بی‌ثباتی روبرو هستند، افزود: باید برای رفع این تهدیدات و در راستای منافع مشترک، روابط و همکاری‌های همه جانبه تهران -آنکارا گسترش یابد.

روحانی با خاطرنشان بر اینکه اراده دو دولت ایران و ترکیه بر تقویت مناسبات و همکاری‌های نیروهای مسلح دو کشور است، افزود: نیروهای مسلح ایران و ترکیه می‌توانند با توسعه همکاری‌ها و انتقال تجربیات، در بخش‌های مختلف، روابط سازنده‌ای را در راستای رفع تهدیدات منطقه‌ای سامان دهند.

رییس جمهور مبارزه با تروریسم و حفظ مرزهای جغرافیایی در منطقه را از مهم‌ترین اهداف دو کشور در توسعه همکاری‌ها و روابط دانست و افزود: ایران و ترکیه به عنوان دو کشور مهم و لنگر ثبات در منطقه، هرگاه در کنار هم باشند، تأثیرگذاری و نقش آفرینی بهتری در راستای حل و فصل مسایل منطقه‌ای خواهند داشت.

[ad_2]
source_link

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedIn

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*