ممکن است آمریکا از برجام خارج شود/ ایران برای همه شرایط آماده است

[ad_1]

خبرنگار مهر، سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان در نشست ترتیبات امنیتی غرب آسیای کنفرانس امنیتی تهران با بیان اینکه مشکلات منطقه غرب آسیا مشکلات پیچیده ای است، افزود: برجام تجربه موفقی در این زمینه است چراکه تنها تجربه حل و فصل مصالمت آمیز یک بحران است. مهمترین درس برجام این است که هنوز میتوان به مذاکره امید داشت.

او افزود: البته مسائلی مانند مقابله با تروریسم و داعش موضوعی نیست که بتوان آن را با مذاکره حل و فصل کرد.

عراقچی ادامه داد: متاسفانه آمریکا در تلاش است برجام را با شکست مواجه کند. کاری که رئیس جمهور آمریکا در قبال برجام انجام می دهد باعث از بین رفتن آن خواهد شد.

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه بیش از یکسال است که رئیس جمهور آمریکا تمام توان خود را برای نابودی برجام با نقض مکرر آن به کار بسته، افزود: این تلاش ها در روزهای آتی که موعد تایید برجام از سوی آمریکا است ممکن است باعث خروج ایالات متحده از برجام شود.

او افزود: جامعه بین الملل باید برای خروج آمریکا از برجام آمادگی داشته باشد. جمهوری اسلامی ایران خود را برای همه شرایط و سناریوها آماده کرده است.

عراقچی خاطرنشان کرد: خروج آمریکا از برجام و نابودی آن بیشترین ضرر را به جامعه بین الملل و منطقه خواهد رساند.

معاون وزیر امور خارجه با اشاره به اظهارات جک استراو در خصوص لزوم حفظ امنیت دیپلمات ها و اماکن دیپلماتیک، افزود: نخستین بار سفارت ایران در لندن مورد حمله قرار گرفت و اولین دیپلمات کشورمان نیز در دین شهر کشته شد. تظاهرات های متعدد در برابر سفارت کشورمان و پرتاب کوکتل مولتف به داخل سفارت جمهوری اسلامی ایران، پایین کشیدن پرچم جمهوری اسلامی و تهدید دیپلمات های کشورمان هم اکنون نیز در برخی کشورهای اروپایی جریان دارد.

او افزود: امروز شاهد آن هستیم که گروهک های تروریستی که در ایران مرتکب جنایت شده اند امروز در کشورهای اروپایی ساکن شده اند و از این رو ما نیز از تامین امنیت اماکن دیپلماتیک استقبال می کنیم.

عراقچی با بیان اینکه از راه حل جامع و سیاسی برای حل بحران سوریه استقبال می کنیم، اظهار داشت: کشورهای اروپایی در صورتی می توانند از استقرار دموکراسی در منطقه غرب آسیا حمایت کنند که سیاست های خود را درباره متحدان منطقه ای که برخی از آنها رژیم های اقتدارگرایی هستند، بازنگری کنند.

او افزود: امروز در یمن فجایع و جنایات گسترده ای از سوی عربستان در حال وقوع است. آنها در حالی مدعی بودند ظرف ۲ ماه حوثی ها را نابود می کنند که امروز پس از ۲ سال حوثی ها مواضع عربستان را با موشک هدف قرار می دهند.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: مسئله یمن راه حل نظامی ندارد و باید به دنبال راه حل غیرنظامی رفت.

عراقچی در پایان با بیان اینکه همیشه اعلام کرده ایم که آماده تعامل با عربستان هستیم، خاطرنشان کرد: درخواست های ما از سوی عربستان رد شده که علت آن این است که عربستان از ادامه تنش در منطقه منافع خود را پیگیری می کند.

[ad_2]
source_link

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedIn

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*