آخرین وضعیت مذاکرات هسته ای

ایالات متحده از کره شمالی خواسته است تا بخشی از کلاهک‌های اتمی و موشک‌های بالستیک قاره پیمای خود را به خارج از این کشور منتقل کند.

به نقل از رویترز، روزنامه آساهی ژاپن امروز پنجشنبه به نقل از چند منبع آگاه نسبت به اوضاع کره شمالی نوشت: ایالات متحده از کره شمالی خواسته است تا بخشی از کلاهک‌های هسته‌ای مربوط به تولید انرژی هسته ای ،  موشک‌های بالستیک قاره پیما و سایر تسلیحات اتمی اش را طی شش ماه به خارج از این کشور منتقل کند.

این روزنامه در ادامه افزود: مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا ظاهرا در جریان سفر به کره شمالی با کیم جونگ اون رهبر این کشور درباره این مساله صحبت کرده است که واشنگتن نام پیونگ یانگ را از کشورهای حامی تروریسم حذف خواهد کرد به شرطی که کره شمالی تسلیحات اتمی اش را به خارج از کشور منتقل نماید.

این روزنامه ژاپنی نوشت: اگر پیونگ یانگ با یک برنامه خلع سلاح کامل، قابل راستی آزمایی و غیرقابل بازگشت در نشست ۱۲ ژوئن با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا موافقت کند، واشنگتن نیز ضمانت هایی را به نظام کره شمالی خواهد داد.

این در شرایطی است که کره شمالی مذاکرات سطح‌بالای چهارشنبه را به‌دلیل رزمایش کره جنوبی ــ آمریکا لغو کرده است.

خبرگزاری رسمی کره شمالی مانور مشترک میان آمریکا و کره جنوبی را “تحریک‌آمیز و آمادگی برای تهاجم” توصیف کرده است.

کره شمالی همچنین هشدار داده است دیدار تاریخی میان کیم جونگ اون رهبر این کشور و دونالد ترامپ رئیس جمهور کره شمالی نیز ممکن است لغو گردد.

وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرده است که همچنان به تلاش و برنامه ریزی خود برای برگزاری دیدار بین دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و رهبر کره شمالی ادامه می دهد.

بلومبرگ در ادامه می افزاید اینگونه اظهارات مقامات آمریکایی که از بی اعتمادی آنها به عملکرد آژانس بین المللی انرژی اتمی نشات می گیرد می تواند نه تنها قمار ترامپ با کره شمالی که قرار است در آینده نزدیک در سنگاپور انجام شود را با مشکل مواجه کند که آینده انرژی هسته‌ای و استفاده صحیح از آن را به خطر بیندازد.https://newsmedia.tasnimnews.com/Tasnim/Uploaded/Image/1397/02/19/1397021910374263014084224.jpg

این رسانه با استناد به گزارش محرمانه‌ای در مورد عملکرد سازمان بین المللی انرژی اتمی در سال  گذشته که به آن دست یافته می‌نویسد مقدار اورانیومی که طی بازرسی‌های مختلف این سازمان در سال گذشته مشاهده شد برای ساخت ۲۰۹ هزار بمب اتم کافی بود. مواد هسته‌ای بازبینی شده در سال گذشته نسبت به سال قبل از آن ۲ و نیم درصد افزایش داشت.»

به نوشته «بلومبرگ» در سال گذشته میلادی، ۲۶۰ بازرس آژانس بین المللی انرژی اتمی، ۴۱۰ مورد بازرسی را در ایران انجام داده است؛ در مجموع بیش از ۲۰۰۰ شبانه روز را به طور مستقیم در مکان های مورد نظر حضور داشته و حتی زمانیکه به طور فیزیکی حضور نداشته اند، دوربین‌ها و وسایل ارتباطی آنها صدها هزار «انتقال اطلاعات از راه دور» را که در وین تجزیه و تحلیل می شد را انجام داده است.

براساس گزارش رسیده به بلومبرگ، در سال ۲۰۱۷ که دومین سال توافق هسته‌ای ایران بود بیش از ۳۵ بازبینی ناگهانی توسط آژانس در ایران صورت گرفته که حداقل در شش سال اخیر برای هر کشوری می تواند بیشترین تعداد ممکن باشد.

به نوشته این رسانه، آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، نیز در ماه مارچ سال جاری گفته بود:«آژانس قوی‌ترین راستی‌آزمایی‌ها را در ایران دارد و به تمام اماکن مورد نیاز دسترسی داشته  است.»

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه هفته جاری و قبل از دیدار با ولادمیرپوتین هم خاطرنشان ساخته بود:«با مشکل بسیار حساسی روبرو هستیم.»

بلومبرگ در بخش دیگری از مطلب خود به نوعی خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) را بی تاثیر بر گفت‌وگوی ترامپ با کیم جون اون، رهبر کره شمالی، در سنگاپور نمی‌داند و این تصمیم ترامپ را عامل بی اعتمادی دنیا به ویژه پیونگ یانگ به آمریکا قلمداد می کند.

قابل ذکر است خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران اتحادیه اروپا را به تکاپو انداخته است برای حفظ درآمدهای کلان اقتصادی که از راه تجارت با ایران به دست آورند به دنبال راه های حفظ قرار داد هسته‌ای ایران بگردند.

روز گذشته اتحادیه اروپا و سه کشور بزرگ فرانسه،آلمان و بریتانیا در نشست بروکسل راه های مقابله با تحریم آمریکا را بررسی کردند.

در کنار اتحادیه اروپا، مقامات آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز با تکیه بر گزارشات میدانی مبتنی برواقعیات خود در مورد ایران در تلاش‌اند برجام را فعال نگه دارند.

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedIn

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*